www.hakers.pl
TECHNOLOGIE INFORMATYCZNE I INTERNETOWE

Jak wynika z wyników badań opublikowanych przez firmę Gemius na witrynie Ranking.pl, już prawie 20% polskich użytkowników do przeglądania Internetu używa przeglądarki Firefox. Liczba ta może być jeszcze trochę większa.

Bez wątpienia branża IT w Polsce przeżywa prawdziwy boom - niemal każda firma szuka pracowników i problem w tym, że znalezienie tych naprawdę dobrych jest sporym problemem w sytuacji, kiedy ci kłopotu ze znalezieniem pracy nie mają prawie żadnego.

W 2005 roku światowa społeczność internetowa liczyć mogła ponad miliard użytkowników. Analitycy eTForecasts zauważyli, że o ile w minionym dopiero roku liczba internautów sięgnęła magicznej bariery miliarda, w 1995 roku było to tylko 45 mln, a w 2000 roku 420 mln. W 2011 roku na świecie mieszkać może 2 mld użytkowników sieci.
NTT DoCoMo zaprezentowało działanie sieci komórkowej czwartej generacji. Podczas prób prototypowe telefony wykorzystywano do oglądania 32 strumieni wideo wysokiej rozdzielczości podczas podróży samochodem z prędkością 20 km/h
PŁYTY GŁÓWNE


AsRock 775Twins-HDTV

najważniejsze cechy

Micro-ATX

24.4cm x 24.4cm

podstawka CPU

LGA 775

Pentium D, Pentium 4, Celeron D

chipset

ATI Radeon Xpress 200
+ ULi 1573

chłodzenie pasywne

gniazda

2 x PCI,
1 x PCI Express x 16,
1 x PCI Express x 1,
1 x AMR

2 x ATA133 IDE
4 x Serial ATA
1 x FDD

zintegrowana grafika

Radeon Xpress 200

 

zintegrowany dźwięk

Realtek ALC850 7.1

 

zintegrowany LAN

Realtek PHY RTL8201CL 10/100

 

wyjścia/wejścia

na tylnym panelu
2 x PS/2, LPT, COM
4 x USB 2.0, 1 x RJ-45
6 jacków audio,

na płycie
2 x USB 2.0 (dla 4 portów)
VGA, TV-out, Gameport, CD-in
2 x FAN (CPU, CHA)

wyposażenie
(w pudełku)

akcesoria
1 kabel SATA, 1 zasilanie SATA,
1 kabel ATA100, 1 kabel FDD,
zaślepka tylnego panela,

dodatkowe śledzie
1szt z VGA i TV out HDTV

dodatkowe oprogramowanie

 

 

 

Płyta razem z najtańszym procesorem Socket 775, np: Intel Celeron D326, kosztowała by nas zaledwie ~570 zł. Jest to więc dość kuszący duet biorąc pod uwage poniesione koszty. Wkrótce przekonamy się, jak spisuje się sama płyta i dziwne połączenie chipsetów ATi X200 + ULi, oraz czy 2.5 GHz'owego Celerona D opartego na rdzeniu 'Prescott' będzie można wystarczająco cicho chłodzić.

Wyjścia audio 7.1 niestety tylko w postaci mini jacków. Złącze VGA i wyjście TV w standardzie HDTV, znajdują się na osobnym śledziu, który wpinany jest w płytę główną.


Po testach:

  • Instalacja
    Na początek sprostowanie dotyczące zapowiedzi tej płyty, które ukazało się tydzień temu. Myliliśmy się w kwestii rozpoznawania dysku SATA przez instalatora Windows XP lub 2000. Okazało się, że są nawet dwa sposoby. Do płyty co prawda nie jest dodawana dyskietka ze sterownikiem dla kontrolera SATA, ale wystartowanie z dołączonej płytki CD umożliwia nam wykonanie takiej dyskietki.
    Drugi sposób to włączenie w Biosie funkcji 'ATA Combination Mode' (sekcja IDE Configuration). Napęd optyczny należy wówczas przepiąć do drugiego złącza IDE2 (czarne), dysk SATA musi być wpięty w złącze SATA numer 1 (koloru niebieskiego) i instalator XP bez problemu wykrywa czysty dysk. Tak więc z zainstalowaniem XP'ka nie ma żadnych problemów.

    Jeśli chodzi o sam BIOS, to jest zadziwiająco dobrze wyposażony jak na płytę mATX tej klasy. Można nawet ustawić asynchroniczne taktowanie FSB CPU względem pamięci i PCIE.

    Przy okazji, będąc już w biosie, możemy przydzielić zintegrowanej grafice X300 od 32 do 256MB pamięci - w zależności od tego, ile RAMu będziemy mieć na płycie. Przy 512MB w zupełności wystarczy 64MB, a przy 1GB grafice można przydzielić 128MB. Więcej naprawdę nie ma sensu. Tej klasy chip graficzny i tak nie byłby w stanie wydolić z renderingiem grafiki, która wykorzystywałaby do tego ponad 128 MB danych.

    Instalacja systemu i sterowników do płyty przeszła bezboleśnie. Na koniec uaktualnienie sterowników Xpress 200 do najnowszej wersji 5.13 i audio Realteka do 3.80 i platforma była gotowa do działania.

  • Wydajność zintegrowanej grafiki
    Rdzeń graficzny chipsetu to procesor o kodowym oznaczeniu RC410, taktowany częstotliwością 300 MHz. Jeden procesor PixelShader, dwa VertexShader. Dwa potoki renderujące. Zgodność z ShaderModel 2.0. Rdzeń wyposażony jest w zintegrowany przetwornik RAMDAC 400MHz.

    Mimo, że jest tu niby taki sam chip graficzny X300 co w testowanej już wcześniej płycie Microstar RS482M-IL (Socket 754), jego wydajność jest aż 30% słabsza. W nasz ulubiony "Pro Evolution Soccer 5" mogliśmy komfortowo pograć praktycznie tylko w rozdzielczości 640x480.

    3D Mark 2003 - rozdzielczość 800x600


    Ciężko ocenić, czy jest to spowodowane architekturą płyty, czy może obsługą dwóch typów pamięci, czy może słabszym wsparciem ze strony CPU?

    Sterowniki do grafiki mają już nowoczesny Panel Sterowania ATi i mamy w nich dostęp do regulacji barwy obrazu, ustawień trybów 3D OpenGL i Direct3D, ustawień ekranów i ustawień obrazu nakładki video.



  • Głośność i temperatura
    Największe zagrożenie w przypadku tej płyty pochodzi w pierwszej kolejności od CPU Intela. Celeron D326 z zegarem 2.53GHz nie wytwarza aż tak dużo ciepła i pracuje względnie cicho. Głównie dzięki funkcji 'CPU Quiet Fan' dostępnej w Biosie płyty. Dzięki niej można zredukować obroty wiatraczka do 85%, zachowując prawie bezgłośne działanie zestawu. Oczywiście wszystko zależy od użytego coolerka.

  • Jakość wyjścia TV i jakość wyjścia VGA
    Jakość z wyjścia D-Sub jest raczej słaba. No ale trzeba było się tego spodziewać, bo wyjście VGA jest na zewnętrznym śledziu, podpinane do płyty przez 'cienki' kabelek.
    Nie polecalibyśmy tej płyty na zestaw do biurowej pracy. Do gier jeszcze ujdzie, ale w trybie 2D, w rozdzielczości 1024 i 1280, czcionka nie jest za ostra. Różnica jest nawet zauważalna po podpięciu projektora - obraz ma nieco słabszą ostrość niż w płytach MSI i Gigabyte z wyjściami D-Sub wlutowanymi w tylny panel.

    Producent zdecydował się wyposażyć tę płytę tylko w wyjście TV w standardzie component (YPrPb) HDTV. Jakość obrazu jest co prawda najwyższa, ale tym samym ograniczył potencjalnych nabywców tej płyty tylko do użytkowników telewizorów/projektorów z wejściami component. To z jednej strony najlepsze wyjście TV, ale z drugiej strony najgorsze rozwiązanie. Jeśli dysponujecie telewizorem w wejściem composite lub S-video, od razu możecie skreślić tą płytę z listy zakupów. Możliwe jest co prawda podłączenie do wyjścia composite w telewizorze, ale obraz będziemy mieć jedynie czarno-biały.

  • Jakość dźwięku
    Jakość dźwięku jest nawet dobra, ale powtórzyła się historia znana nam już z poprzedniej płyty - bardzo cicho 'skwierczą', 'piszczą' (nie wiadomo jak to nawet nazwać) jakieś przetworniki napięcia, a w tym przypadku nawet nie tylko podczas odtwarzania muzyki, ale sporadycznie, w dowolnych momentach. O ile w dzień, w przy głośniejszej muzyce nie jest to zauważalne, to podczas 'nocnej ciszy', zaczyna wkurzać...

Podsumowując: Niby ciekawa propozycja, zarówno pod względem ceny jak i wyposażenia, ale pod kilkoma względami ustępuje testowanej już płycie Microstar RS482M-IL. Na domowego, taniego peceta raczej się nie nadaje, z uwagi na słabą jakość wyjścia VGA. Do tego nieco słabsza wydajność zintegrowanej grafiki, wyższa temperatura pracy zamontowanego CPU - trzeba się mocniej postarać, aby zestaw był cichy.

Przewyższa ją natomiast typem i jakością wyjścia TV - component HDTV, ale jednocześnie przeznaczona jest tylko dla posiadaczy odbiorników z takimi wyjściami. Testowany Gigabyte GA-K8N51PVMT-9 co prawda też oferuje takie wyjście, ale koszt takiej platformy jest prawie dwukrotnie wyższy. Tak więc jedyny atut AsRock 775Twins-HDTV, to chyba właśnie to wyjście TV, o którym producent celowo zasygnalizował w nazwie tego produktu.

 



www.hakers.pl
Webmaster: Łukasz Poloczek
copyright (c) 2003 hakers.pl wszelkie prawa zastrzeżone
Ustaw jaka stronę startową Napisz do nas