www.hakers.pl
TECHNOLOGIE INFORMATYCZNE I INTERNETOWE

Jak wynika z wyników badań opublikowanych przez firmę Gemius na witrynie Ranking.pl, już prawie 20% polskich użytkowników do przeglądania Internetu używa przeglądarki Firefox. Liczba ta może być jeszcze trochę większa.

Bez wątpienia branża IT w Polsce przeżywa prawdziwy boom - niemal każda firma szuka pracowników i problem w tym, że znalezienie tych naprawdę dobrych jest sporym problemem w sytuacji, kiedy ci kłopotu ze znalezieniem pracy nie mają prawie żadnego.

W 2005 roku światowa społeczność internetowa liczyć mogła ponad miliard użytkowników. Analitycy eTForecasts zauważyli, że o ile w minionym dopiero roku liczba internautów sięgnęła magicznej bariery miliarda, w 1995 roku było to tylko 45 mln, a w 2000 roku 420 mln. W 2011 roku na świecie mieszkać może 2 mld użytkowników sieci.
NTT DoCoMo zaprezentowało działanie sieci komórkowej czwartej generacji. Podczas prób prototypowe telefony wykorzystywano do oglądania 32 strumieni wideo wysokiej rozdzielczości podczas podróży samochodem z prędkością 20 km/h
INNE KATEGORIE


Logitech Harmony 675

"Władza w jednej ręce..."

Siadamy wygodnie przed naszym zestawem kina domowego i postanawiamy obejrzeć film na DVD. Ile czynności musimy wykonać aby ostatecznie nacieszyć oczy wybranym filmem? Niekiedy uruchomienie poszczególnych elementów zestawu audio-video, sprowadza się do żonglerki 3-4 pilotami (pilot telewizora lub projektora, pilot odtwarza DVD, pilot zestawu audio...) - nie licząc przełączania kanałów i wejść AV w telewizorze.

Ciekawym pomysłem na uwolnienie nas z gąszczu pilotów jest zaawansowany pilot Logitech Harmony 675. Nie jest on jednak tylko zwykłym pilotem uniwersalnym. Jego zaleta tkwi w bardzo rozbudowanych możliwościach programowania urządzenia przy pomocy PC'ta, a także tworzenia zaawansowanych schematów działania, które pozwolą nam przy pomocy jednego przycisku uruchomić telewizor, ustawić go na odpowiednie wejście AV, a dalej włączyć DVD i rozpocząć odtwarzanie filmu.
Ale na tym nie koniec, bo według informacji na stronie www "inteligentnym" pilotem Logitech możemy nawet sterować klimatyzacją, oświetleniem czy żaluzjami okiennymi. Brzmi zachęcająco.


Pierwsze wrażenie

W opakowaniu znajdziemy przewód USB, płytę CD z oprogramowaniem, skróconą instrukcję obsługi, 4 baterie typu "AAA", pilota Logitech Harmony 675, oraz dwie dodatkowe nakładki, którymi możemy zmienić kolor pilota na czerwono-czarny lub niebiesko-czarny.

Instrukcja obsługi, a w zasadzie wprowadzenie do instalacji, dostępne jest jedynie w wersji angielskiej, niemieckiej, francuskiej i hiszpańskiej.

Sam pilot nie należy do małych i lekkich konstrukcji. Mimo wszystko pilot leży pewnie w dłoni, jest dobrze wyważony, a dodatkowo wyprofilowane od spodu wgłębienia pozytywnie wpływają na komfort obsługi.

Większość przycisków Harmony 675 wykonana jest z półprzeźroczystej gumy. Zabieg ten wiąże się bezpośrednio z możliwością ich podświetlenia, które włączamy i wyłączamy przy pomocy przycisku "Glow". Ten ostatni jako jedyny ma właściwości fosforyzujące.

Jasno-niebieskie podświetlenie przycisków i ekranu LCD włącza się również gdy wciśniemy którykolwiek z kilkudziesięciu dostępnych przycisków. Długość podświetlania można ustalić w trakcie konfiguracji pilota.

Pilot ma blisko 50 przycisków. Część z nich ma z góry określoną funkcję, a niektóre jak np. 6 przycisków znajdujących się przy samym wyświetlaczu zmienia się wraz z trybem działania pilota - ich aktualne zastosowanie odczytujemy z wyświetlacza LCD.

Niewielki ekran LCD o wymiarach 32 x 22 mm jest w miarę czytelny, niestety z uwagi na wielkość wiele wyświetlanych na nim komend przybiera niekiedy bardzo skrótową formę. Rozszyfrowanie ich znaczeń może przysparzać niemałych problemów początkującym użytkownikom.

Bardzo wyraźnie na tle pozostałych przycisków wyróżniają się cztery kolorowe guziki umieszczone w górnej części pilota. "Activity buttons", bo tak nazwał je Logitech, pozwalają nam w dalszym procesie konfiguracji, przypisać im różnego rodzaju rozbudowane zadania. Każdy przycisk można tak zaprogramować, że po jego wciśnięciu wykona on za nas kilka operacji - np. włączy telewizor, przełączy go na odpowiednie wejście, a następnie uruchomi zestaw kina domowego.

Gniazdo USB zostało umieszczone w górnej części pilota, tuż obok dwóch diod podczerwieni. Okazuje się, że jest to jedyne miejsce, w którym można było umieścić to złącze.

Instalacja i konfiguracja

Samo podłączenie pilota do komputera, nawet w przypadku Windows XP, nic nam nie da. Konieczna jest instalacja sterowników, które znajdują się na płycie dostarczonej przez producenta. Sterowniki dostępne są zarówno dla Windows 98SE, 2000, Me jak i XP.

Instalacja jest błyskawiczna. Do wyboru mamy jeden z czterech języków: angielski, francuski, niemiecki i hiszpański.
Proces instalacji obejmuje zarówno skopiowanie sterowników dla Harmony 675 jak i klienta obsługującego proces konfiguracji urządzenia. Po zakończeniu instalacji wymagany jest restart systemu.
W dalszym etapie konieczne jest założenie indywidualnego konta na serwerze Logitech, poprzez które będziemy dokonywać wszelkich zmian w konfiguracji urządzenia.

W trakcie zakładania konta musimy określić nasz stopień znajomości sprzętu elektronicznego, a dalsze etapy konfiguracji będą dostosowane do naszego poziomu wtajemniczenia.

Kluczową kwestią działania i skonfigurowania tego pilota jest konieczność posiadania stałego dostępu do Internetu. Cały proces konfiguracji oraz dalszych zmian dokonujemy TYLKO poprzez Internet.

System zarządzania pilotem ma bardzo ciekawą formę. Zamiast tradycyjnego oprogramowania, producent postanowił sięgnąć po nietypowe rozwiązanie jakim jest konfiguracja i dalsze zarządzanie przy pomocy przeglądarki WWW i specjalnie stworzonego na tą okazję serwisu.

Przy każdym podłączeniu pilota do komputera, rezydujący w tle klient, automatycznie uruchamia serwis WWW w domyślnej przeglądarce internetowej.
Podczas testów domyślną przeglądarką była Mozilla Firefox w wersji 1.0.6, choć na swoich stronach Logitech zastrzega, że serwis WWW może działać niepoprawnie w przypadku tej przeglądarki (Logitech zaleca Internet Explorer lub Netscape Navigator). Mimo to próby obsługi serwisu przy pomocy Mozilli okazały się pomyślne.

Dużą wadą serwisu jest dostępność tylko w języku angielskim, francuskim, niemieckim lub hiszpańskim. Proces konfiguracji, a także późniejszego modyfikowania ustawień sprowadza się do odpowiedzi na wiele pytań, wyboru różnych ustawień, których znaczenie może być niezrozumiałe dla osoby nie władającej jednym z czterech wspomnianych języków.

Wstępna konfiguracja pilota sprowadza się do określenia sprzętu jaki posiadamy i do którego chcemy zastosować Harmony 675. Pilot może sterować pracą maksymalnie 15 urządzeń, przy czym może być to w zasadzie każde urządzenie, które sterowane jest przy pomocy podczerwieni.

Na dodatkowej liście są też wspomniane na początku urządzenia do klimatyzacji, oświetlenie i inne, jak np: elektryczne opuszczane żaluzje okienne sterowane pilotem.

Najprostszym sposobem konfiguracji jest oczywiście wybór konkretnego modelu TV, DVD lub innego sprzętu z pokaźnej bazy Logitech'a. W tym przypadku proces ten jest najprostszy i tylko czasami wymaga dodatkowych zmian w ustawieniach producenta.

W sytuacji gdy okaże się, że np. konkretnego modelu telewizora nie ma w bazie Logitech'a, system zaproponuje nam model urządzenia zbliżony do naszego lub będziemy zmuszeni do ręcznego ustawiania parametrów pilota.

Programowanie Logitech Harmony 675 polega na "nauczeniu" go kolejnych częstotliwości oryginalnego pilota, którego chcemy nim zastąpić. W dolnej części Harmony znajduje się niewielki otwór, w którym ukrywa się odbiornik podczerwieni. W jego kierunku musimy skierować wiązkę podczerwieni emitowaną przez oryginalnego pilota, a dalej postępować według instrukcji serwisu WWW producenta "675-tki".

Wraz z programowaniem poszczególnych częstotliwości mamy możliwość ustawienia dodatkowych parametrów emisji sygnału podczerwieni. Jest to bardzo istotne gdyż czasami może się zdarzać, że pilot na domyślnych ustawieniach będzie emitował zbyt krótkie sygnały, a odbiornik w TV, DVD lub każdym innym urządzeniu będzie je nieprecyzyjnie interpretował. Możliwość dokładnych regulacji jest więc bardzo korzystna.

W razie gdybyśmy nie byli usatysfakcjonowani z ustawień jakie proponuje nam serwis Logitech'a, zawsze możemy dokonać całkowitej rekonfiguracji Harmony 675. Użytkownik może przypisać każdemu przyciskowi inną funkcję niż ta jaka została ustalona na podstawie wstępnej konfiguracji.

Każdorazowa zmiana ustawień pilota wiąże się z resetowanie pamięci flash pilota. Proces wgrywania nowych ustawień zajmuje około 1 minuty.

Użytkowanie

W górnej części pilota znajdują się cztery kolorowe przyciski, którym możemy przypisać rozbudowane schematy sterowania sprzętem audio-video. Jest to prawdziwie nowatorski pomysł. "Activity buttons" i rozbudowany system konfiguracji pozwala nam na przypisanie każdemu z przycisków, gotowych schematów działania. W ten sposób, wciskając np. zielony przycisk "TV" możemy uruchomić na raz telewizor, tuner satelitarny i ustawić go na wybrany kanał.



Sam proces ustalania poszczególnych działań jakie mają zostać podjęte przez Harmony, po wciśnięciu, któregoś z przycisków, jest podobny do wcześniejszej konfiguracji. Niestety nie zawsze konfiguracja przebiega bezproblemowo. Niekiedy zmuszeni będziemy do nieco żmudnych poszukiwań przyczyn dla których po wciśnięciu, któregoś z "Activity buttons", nasz sprzęt nie będzie chciał się uruchomić według ustalonego planu. Na szczęście serwis dysponuje bardzo rozbudowanym systemem pomocy opierającym się na systemie pytań i odpowiedzi.
Uważna konfiguracja, podążanie za wskazówkami pomocy, powinna się opłacić, choć przyznać trzeba, że niekiedy potrzebny będzie nam spory zapas cierpliwości.

Gdy przebrniemy przez wszystkie zawiłości systemu konfiguracji Logitech'a, ostatecznie możemy cieszyć się dobrze działającym i wygodnym pilotem. Pozostałe, stare piloty możemy schować do 'szuflady'... ale radzimy nie zapominać gdzie je schowaliśmy - mogą się jeszcze przydać do ponownych zmian ustawień "675".

W dalszej eksploatacji bardzo ciekawym rozwiązaniem jest 'pomoc', która znajduje się w oprogramowaniu samego pilota.

W górnej części pilota znajdziemy żółty przycisk "Help". Po jego wciśnięciu wyświetlona zostaje na ekranie pilota podręczna pomoc, która działa podobnie jak serwis WWW. Pilot "zadaje" użytkownikowi kolejne pytania, na które można odpowiedzieć twierdząco lub przecząco. Na tej podstawie oprogramowanie ustala problem i stara się go rozwiązać podając nam odpowiednie wskazówki - np. w sytuacji gdy nie możemy wyłączyć telewizora.
Stopień rozbudowania systemu pomocy, a także inne kwestie dotyczące jej działania możemy skonfigurować poprzez serwis WWW.

Niewielki ekran LCD pełni również funkcje informującą o aktualnym przeznaczeniu otaczających go sześciu przycisków. Ich bieżące przeznaczenie zależne jest między innymi od trybu w jakim znajduje się pilot - np. TV, DVD, itd.
Między poszczególnymi trybami działania pilota przełączamy się przy pomocy przycisku "Device". Po jego wciśnięciu, na ekraniku widoczna jest lista obsługiwanego sprzętu, który wcześniej został przez nas dodany.

Wybór konkretnego trybu ma wpływ m.in. na funkcje sześciu przycisków, które otaczają wyświetlacz LCD. W ten sposób w jednej chwili dany przycisk może pełnić funkcje regulacji kontrastu, a za chwile może posłużyć nam do wyboru ścieżki audio w przypadku odtwarzania DVD. Menu ekranu LCD i funkcje szczęściu przycisków możemy obsługiwać według domyślnych ustawień ale w razie gdybyśmy chcieli je zmienić zawsze możemy dokonać tego poprzez serwis WWW.

Podsumowanie

Logitech po raz kolejny udowadnia, że nie brakuje mu pomysłów na ciekawe, elektroniczne gadżety. Od lat mamy na rynku całą masę różnego rodzaju pilotów uniwersalnych, niektórzy producenci jak Philips czy Sony mają swoje własne, rozbudowane piloty do obsługi wielu urządzeń. Jednak ich cena jak i funkcjonalność są znacznie niższe od tego co oferuje teraz Logitech Harmony 675. Z pewnością możliwości, spory zakres konfiguracji, to zasadnicze zalety tego produktu.

Niestety podstawową wadą "675" jest dość skomplikowany proces konfiguracji, który stawia niemałe wymogi użytkownikowi - od znajomości języków, po spore zasoby cierpliwości. Oto nasza przykładowa 'czasówka' z Harmony 675 :

  1. Przeglądniecie instrukcji, instalacja oprogramowania, uaktualnienie, itp : około 15 minut
  2. Założenie konta, czytanie wszystkich wskazówek : około 10 minut
  3. Rozpoczynamy wybieranie sprzętu - razem 6 urządzeń/pilotów : około 5 minut
  4. Wpisywanie numerów modeli sprzętu (np: telewizora) : około 10 minut
  5. Dopasowywanie sprzętu którego nie było na liście : około 10 minut
  6. Rozpoczynamy naukę obsługi telewizora LG : cały proces około 20 minut (nie obyło się bez problemów)
  7. Synchronizacja pilotów od pozostałych urządzeń : około 15 minut
  8. Definiowanie przycisków "Activity" dla wszystkich urządzeń : około 15 minut (na tym etapie już jesteśmy mocno zmęczeni)
  9. Testowanie reakcji urządzeń na polecenia pilota : około 10 minut
  10. Wprowadzanie poprawek i usuwanie problemów : kolejne 15 minut (wymaga silnej motywacji i odporności na irytacje)

    RAZEM : około 125 minut, czyli ponad dwie godziny. A trzeba przy tym dodać, że nie jesteśmy 'na bakier' z gadżetami i nie mamy większych problemów z językiem angielskim. Rzecz jasna przy drugim podejściu poszło by nam już sprawniej.

A więc jeśli nie brak nam cierpliwości i chcemy pozbyć się kilku pilotów zastępując je jednym solidnym, to z pewnością Harmony 675 przypadnie nam do gustu.

 



www.hakers.pl
Webmaster: Łukasz Poloczek
copyright (c) 2003 hakers.pl wszelkie prawa zastrzeżone
Ustaw jaka stronę startową Napisz do nas