www.hakers.pl
TECHNOLOGIE INFORMATYCZNE I INTERNETOWE

Jak wynika z wyników badań opublikowanych przez firmę Gemius na witrynie Ranking.pl, już prawie 20% polskich użytkowników do przeglądania Internetu używa przeglądarki Firefox. Liczba ta może być jeszcze trochę większa.

Bez wątpienia branża IT w Polsce przeżywa prawdziwy boom - niemal każda firma szuka pracowników i problem w tym, że znalezienie tych naprawdę dobrych jest sporym problemem w sytuacji, kiedy ci kłopotu ze znalezieniem pracy nie mają prawie żadnego.

W 2005 roku światowa społeczność internetowa liczyć mogła ponad miliard użytkowników. Analitycy eTForecasts zauważyli, że o ile w minionym dopiero roku liczba internautów sięgnęła magicznej bariery miliarda, w 1995 roku było to tylko 45 mln, a w 2000 roku 420 mln. W 2011 roku na świecie mieszkać może 2 mld użytkowników sieci.
NTT DoCoMo zaprezentowało działanie sieci komórkowej czwartej generacji. Podczas prób prototypowe telefony wykorzystywano do oglądania 32 strumieni wideo wysokiej rozdzielczości podczas podróży samochodem z prędkością 20 km/h
NOTEBOOKI


Przegląd notebooków do 4000 zł

HP Compaq nx8220

HP Compaq nx8220 EK089ES - 3690.00
HP Compaq nx8220 EK088ES - 3953.00

charakterystyka

 

 

wymiary / waga

36 x 26 x 2.8 cm --- 2.8 kg

 

procesor

Intel Celeron M 360 --- 1,4 GHz
Dothan, 1MB cache L2

FSB 100 MHz (QDR 400)
Speed Step do 900 MHz

typ chipsetu

Intel i915PM

 

pamięci

256 MB DDR2-533 @ 200 MHz

(maksimum: 2 GB)

matryca LCD

15,4" --- 1280 x 800 piksele

 

zintegrowana grafika

ATI Mobility Radeon X600
@ 400 MHz,

DirectX 9,
64 MB @ 540 MHz

zintegrowany dźwięk

SoundMAX Integrated Audio

 

zintegrowany LAN

Broadcom NetXtreme Gigabit Ethernet
Broadcom 802.11b/g WLAN

 

wyjścia/wejścia

3xUSB 2.0, RJ-11, RJ-45, VGA (D-Sub), S-Video, FireWire mini, IrDA
PCMCIA 1xII, słuchawki, mikrofon,
czytnik kart flash: SD, Secure Card

dysk twardy
napęd optyczny

Hitachi HTS541040G9AT00 --- 40 GB, 5400 rpm, 8 MB cache
Matsushita DVD-RAM UJ-832S --- DVD+/-RW DL

bateria / czas pracy

Li-ion 4400 mAh, maksimum: 3.5 h

+ dodatkowa bateria ok 6.5 godzin

dodatki

 

 

wyposażenie

zasilacz, kabel modem, instrukcja obsługi

oprogramowanie

FreeDOS lub Windows XP

ergonomia

 

 

rozbudowa pamięci
wyjmowany dysk
wyjmowany napęd CD
wyjmowana bateria
Druga bateria

TAK - trudne, małe delikatne śrubki
TAK - trudne, małe delikatne śrubki
TAK - trudne, małe delikatne śrubki
TAK - łatwo
TAK

 

Zarządzanie energią

domyślne Windows XP

 

przywracanie systemu

w przypadku modelu z Windows, płyta do przywracania systemu

Do laptopów koncernu HP-Compaq podchodzimy ze szczególnym zainteresowaniem. Do tego, że potrafią być świetnie dopracowane zdążył nas przyzwyczaić model nx6110, zwycięzca przeglądu notebooków w cenie do 3000 złotych. Nie inaczej jest tym razem, w przypadku nx8220, będącego propozycją amerykańskiego producenta w dziedzinie komputerów przenośnych z wyświetlaczem panoramicznym. Mimo niewygórowanej ceny znajdziemy tutaj nie tylko "filmowy" ekran, ale również wydajny chip graficzny Radeon Mobility X600 oraz nagrywarkę DVD-RW odczytującą płyty DVD-RAM.

Obudowa

Obudowa jest bardzo ładna, chociaż po otwarciu prezentuje się nieco mniej atrakcyjnie niż niektórych innych modelach tego producenta. W nx8220 dominuje styl poważny - zarówno klawiatura, jak i cały touchpad (o obudowie nie wspominając) jest czarna. Ogólnie rzecz biorąc podoba nam się, design jest elegancki i konsekwentny.

Zewnętrzna część notebooka została specjalnie umocniona, dzięki czemu nie porysuje się zbyt szybko. W środku (czytaj: po otwarciu klapy) nie jest już tak różowo, bowiem gładki plastik wokół klawiatury sprawia wrażenie średnio odpornego na "zabawy papierem ściernym". Tym niemniej przy odrobinie uwagi nic złego nie powinno mu się stać. I choć całość została wykonana porządnie i precyzyjnie, to nasz egzemplarz dziwnym trafem charakteryzował się pewnym drobiazgiem, który umniejszył nasz zachwyt: sprężynie w suwaku otwierającym klapę od czasu do czasu zdarzało się niemiło "pojękiwać".

Za to gniazda, jak zwykle u HP, zostały oznaczone bardzo czytelnie. Odpowiednie piktogramy nadrukowano w kolorze białym na wierzchnią stronę obudowy. Jeden rzut oka na laptopa i już wszystko wiadomo (no, może za wyjątkiem kilku nieoznaczonych gniazd znajdujących się z tyłu).
Zacznijmy od lewego boku - umieszczono tu gniazda Secure Digital, Secure Card oraz PC-Card. Dalej znajdziemy port USB, Firewire, S-Video, RJ-11, RJ-45 oraz złącze Kensington. Z tyłu znajduje się z kolei wyjście VGA (D-Sub) oraz gniazdo zasilacza, a po prawej stronie dalsze 2xUSB oraz wejście mikrofonowe i wyjście na słuchawki. Na przednim boku znalazło się jeszcze miejsce na port podczerwieni (IrDA).

Warto zwrócić uwagę również na fakt, iż w notebooku zintegrowano dwa czytniki. Pierwszy z nich to czytnik kart flash w standardzie Secure Digital, natomiast drugi służy do obsługi tak zwanych Smart Card. Są to specjalnie zabezpieczone karty chipowe mogące przechowywać sprzętowe klucze uwierzytelniające, np. dla bezpiecznych transakcji internetowych. Karty te nie są jeszcze zbyt szeroko rozpowszechnione w Polsce, co nie oznacza, że nie są interesujące.


Klawiatura i Touchpad

Klawiatura jest przejrzysta i wygodna. Niektórym może się podobać trochę chropowata powierzchnia klawiszy, inni będą zachwyceni jej miękkim skokiem, a także standardowym (na tyle, na ile jest to możliwe w klawiaturze notebookowej) układem. Często wykorzystywane klawisze (takie, jak na przykład PgUp, czy PgDn) znajdują się tutaj na swoim miejscu, a górny blok funkcyjny został podręcznikowo podzielony na trzy grupy z czterema klawiszami w każdej. Zadbano nawet o takie drobiazgi jak możliwość zamiany miejscami (pod względem funkcjonalnym) klawiszy Fn i Ctrl.

Klawisz specjalny Fn umożliwia między innymi zmianę jasności matrycy, czy uśpienie komputera. Na tym jednak jego funkcjonalność się nie kończy. Postarano się również o dodatkowe ułatwienia, na przykład [Fn] + [strzałka w lewo] działa jak [Home], a [Fn] + [strzałka w górę] odpowiada klawiszowi [PgUp]. Dodatkowo zwiększa to wygodę korzystania z klawiatury, zwłaszcza osobom, które często wykorzystują komputer do pisania.

Touchpad jest co najmniej tak samo dopracowany, co klawiatura. Możemy śmiało ogłosić go najlepszym, z jakimi mieliśmy do czynienia - gładka (nie ma mowy o ścieraniu się naskórka) i precyzyjna tabliczka, miękkie, gumowe przyciski (w liczbie dwóch) i wreszcie bezbłędnie działająca, dobrze oznaczona strefa scrolla. Zresztą takim samym touchpadem zachwycaliśmy się już przy okazji recenzji HP nx6110.


Dodatkowe przyciski i diody informacyjne

Aby włączyć lub wyłączyć komputer należy skorzystać z matowo-srebrnego przycisku Power, znajdującego się w lewym-górnym rogu nad klawiaturą. Jest on na tyle charakterystyczny, że na pewno nikt nie wciśnie go przez pomyłkę.

Na prawo od włącznika umieszczono kilka przycisków dodatkowych: programowalne Info i Presentation, a także przycisk (de)aktywujący WiFi (zawiera wbudowaną niebieską diodę), Mute (w trybie wyciszenia dźwięku zapala się pomarańczowy LED) oraz dwa guziki do regulacji głośności.

Diody znajdują się nie tylko na przyciskach - umieszczono je również pomiędzy nimi (nad klawiaturą) - są to wskaźniki stanu klawiszy Caps Lock i Num Lock. Na dolnej krawędzi notebooka znajdziemy jeszcze cztery dodatkowe kontrolki: WiFi (niebieska) oraz Power, Charge i Hard Drive (zielone). Wszystkie są wyraźnie oznaczone i widoczne również po zamknięciu klapy.

 



www.hakers.pl
Webmaster: Łukasz Poloczek
copyright (c) 2003 hakers.pl wszelkie prawa zastrzeżone
Ustaw jaka stronę startową Napisz do nas