www.hakers.pl
TECHNOLOGIE INFORMATYCZNE I INTERNETOWE

Jak wynika z wyników badań opublikowanych przez firmę Gemius na witrynie Ranking.pl, już prawie 20% polskich użytkowników do przeglądania Internetu używa przeglądarki Firefox. Liczba ta może być jeszcze trochę większa.

Bez wątpienia branża IT w Polsce przeżywa prawdziwy boom - niemal każda firma szuka pracowników i problem w tym, że znalezienie tych naprawdę dobrych jest sporym problemem w sytuacji, kiedy ci kłopotu ze znalezieniem pracy nie mają prawie żadnego.

W 2005 roku światowa społeczność internetowa liczyć mogła ponad miliard użytkowników. Analitycy eTForecasts zauważyli, że o ile w minionym dopiero roku liczba internautów sięgnęła magicznej bariery miliarda, w 1995 roku było to tylko 45 mln, a w 2000 roku 420 mln. W 2011 roku na świecie mieszkać może 2 mld użytkowników sieci.
NTT DoCoMo zaprezentowało działanie sieci komórkowej czwartej generacji. Podczas prób prototypowe telefony wykorzystywano do oglądania 32 strumieni wideo wysokiej rozdzielczości podczas podróży samochodem z prędkością 20 km/h
ZESTAWY PC


Rzut okiem : Geo-PC z GeForce 7800 GTX SLI
 

Testujemy najszybszy w Polsce komputer dla gracza !

Najnowsza maszyna stworzona przez firmę Komputronik, wyposażona w procesor AMD Athlon 64 FX-57, dwie karty GeForce 7800 GTX połączone w SLI - to bez wątpienia najszybszy na dzień dzisiejszy zestaw dla gracza jaki dostępny jest w Polsce.

Zestaw ponownie zamknięto w wielkiej obudowie BigTower Chiefteca z serii CX, tym razem bez dodatkowego osprzętu jakim był w poprzednim zestawie zestaw chłodzenia wodnego Zalman RESERATOR 1.

Hakers.pl : poprzedni zestaw Geo-PC z 6800 Ultra wyposażyłeś w chłodzenie wodne. Czy możemy zatem wnioskować, że karty 7800 są już na tyle ciche, że nie trzeba modyfikować ich fabrycznego chłodzenia?

Michał Desperak (projektant 'mocnych' zestawów w firmie Komputronik) : Tak, składa się na to kilka czynników. Został zmieniony cooler, przez którego karta 6800 Ultra zajmowała dwa śledzie w obudowie (wentylator zasłaniał złącze PCI poniżej tego, w którym była zamontowana karta), na cieńszy a mimo to bardzo wydajny i cichy. Jest wykonany z materiału znacznie lepiej przewodzącego ciepło. Przy kartach 6800U wentylator górnej karty był zasłaniany przez kartę poniżej, co powodowało zasysanie ciepłego powietrza i znaczny wzrost jego obrotów, aby zachować odpowiednie warunki pracy karty. To wymusiło zainstalowanie chłodzenia wodnego aby komputer był znośny dla użytkownika.
Po drugie zmienił się proces produkcyjny chipów, co również korzystnie wpłynęło na wydzielanie ciepła. Dzięki tym usprawnieniom karty z serii 7xxx są naprawdę ciche i nie wymagają żadnych zabiegów "tuningowych" (nawet przy podkręcaniu i przy pełnym obciążeniu są zadziwiająco ciche).

Kluczowym elementem zestawu są teraz dwie, najnowsze i najszybsze na świecie karty graficzne z procesorami GeForce 7800 GTX, połączone w SLI. Dwa razy 24 potoki... 48 potoków pixeli ! Wydajność tego duetu to bagatela ~20.6 miliardów pikseli/sekundę.

12,500 punktów w 3DMark05 @ 1024x768,
przy fabrycznych zegarach kart

Do konfiguracji DUAL SLI GeForce 7800 GTX potrzebny jest zasilacz o mocy minimum 500W i 30 amperach na napięciu 12V. Użycie dwóch zasilaczy Hiper HPU-4S525 o mocy 525W zapewniło wystarczający zapas mocy dla całego zestawu - dwóch kart (około 220W), procesora FX-57 (około 100W), czterech dysków WD (około 100W) oraz pozostałych podzespołów, które łącznie pobierają ponad 100W. Dwa zasilacze równomiernie obciążone nie nagrzewają się tak mocno jak np: jeden 600W, dzięki temu pracują znacznie ciszej.

Hakers.pl : W zestawie widzimy nowe chłodzenie na CPU. Co zadecydowało, że wybrałeś akurat ten model? Wygląda trochę niepozornie w stosunku do poprzedniej wieży Thermaltake SilentTower 4in1.

Michał Desperak : Rzeczywiście :) Przy Thermaltake wszystkie wentylatory wyglądają niepozornie, co wcale mnie znaczy, że działają gorzej. Tak jest w tym przypadku. Już w pierwszej wersji tego komputera szukałem wentylatora wydajnego, cichego, który wydmuchiwał by gorące powietrze w kierunku tyłu obudowy gdzie mieści się 12cm wentylator wyprowadzający ciepło z jej wnętrza. Okazało się jednak, że nie ma w ofercie urządzenia, które spełniało by te wszystkie warunki. Teraz sytuacja uległa zmianie, ponieważ pojawił się wentylator firmy Arctic Cooling.
Po bardzo dobrych i odnoszących duży rynkowy sukces systemach chłodzenia do kart graficznych, firma wprowadziła - już można powiedzieć - znakomite i relatywnie tanie wentylatory do każdego typu procesorów. Ich nowatorska konstrukcja pozwala im na cichą pracę, przepływ powietrza jest swobodny, a silnik nie wydaje żadnego warkotu. Dla mnie bomba :) Dodam tylko, że maksymalne obsługiwane procesory to: 478-wszystkie, 775-do 4.4GHz, 754/939-do 3.2GHz

W trakcie spotkania z przedstawicielami nVidii w Paryżu dowiedzieliśmy się między innymi, że optymalne osiągi dwóm kartom 7800GTX może zapewnić tylko platforma oparta na chipsecie nForce4 SLI z procesorem Athlon 64. Wszystkie dotychczasowe wyniki jakie znaleźliśmy w sieci faktycznie wskazywały na to, że nForce4 SLI Intel Edition nie jest w stanie dostarczyć wystarczającej mocy G70 połączonym w SLI. Również i to zamierzamy sprawdzić - w naszej redakcji mamy już płytę główną MSI P4N Diamond na której już jutro przetestujemy te dwie karty.

Niecałe 12,000 punktów w 3D Mark03
w rozdzielczości 1600x1200, z włączonym antyaliasingiem AAx4 i filtrowaniem anizotropowym x16

 

Hakers.pl : widzimy tu moduły GeIL UltraX DDR400. Niektórych czytelników zapewne może dziwić, że do tak mocnego zestawu stosuje się 'tylko' 400MHz moduły. Czy Twoim zdaniem jest sens ładować do takiej platformy moduły DDR500 lub DDR550? Czy solidne, markowe, z niskimi CL w zupełności wystarczą?

Michał Desperak : Oczywiście każdy kijek ma dwa końce. Jeżeli decydujemy się na pracę na nominalnych parametrach procesora (czyli bez podnoszenia FSB) to najlepszym wyborem będą pamięci z jak najmniejszymi timingami, ponieważ przy pracy na standardowych ustawieniach te parametry pamięci mają dość istotny wpływ na końcową wydajność całego komputera. Dlatego wybrałem pamięci o timingach 2-5-2-2 przy taktowaniu 400MHz.
W tym przypadku zastosowany procesor FX-57 słabo się podkręca bez bardzo wydajnego chłodzenia (np. VapoChill) i dopłacanie do pamięci np.

PC550 nie ma żadnego sensu.

Inaczej ma się sytuacja w przypadku użytkownika, który ma zamiar podkręcać swój CPU nie mnożnikiem, ale częstotliwością FSB (a tylko takie podkręcanie jest możliwe w zwykłych Athlonach 64). Wówczas zastosowanie pamięci o odpowiednio wysokiej częstotliwości pracy jest koniecznością aby zachować stabilność pracy systemu.
Przy podkręcaniu stajemy zawsze przed problemem : ile wydać na pamięci aby mieć pewność poprawnego działania. Oczywiście jak najwięcej, od tego w znacznej mierze będzie zależał osiągnięty wynik. Wielokrotnie spotkałem się z sytuacją , że dopiero drogie pamięci trzymają parametry gwarantowane przez producenta, a to przy zmianach FSB czasami nawet o 100MHz (pamięci na 600MHz!!!) ma decydujący wpływ na stabilną i bezproblemową pracę.



www.hakers.pl
Webmaster: Łukasz Poloczek
copyright (c) 2003 hakers.pl wszelkie prawa zastrzeżone
Ustaw jaka stronę startową Napisz do nas